Segunda Federación - Grupo I
Spain
League level:
Fourth Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 397
- Foreigners: 44 Players 11.1%
- ø-Market value: €100k
- ø-Age: 25.9
- Most valuable player: Iván Cédric €400k
Matchday 6 23/24
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(8.) Fabril | 0:0 | Comp. (12.) | ||
Sat
Oct 7, 2023
- 5:00 PM
|
||||
José Antonio Fernández Rodríguez |
(3.) Ourens | 0:3 | Zamora (1.) | ||
Sat
Oct 7, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Aitor Barrio Salas | ||||
Course of play | ||||
42' | ||||
0:1 | 44' | |||
0:2 | 45' | |||
0:3 | 73' | |||
(6.) Guijue | 1:1 | Vetust (10.) | ||
Sat
Oct 7, 2023
- 6:00 PM
|
||||
María Eugenia Gil Soriano | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 25' | |||
32' | ||||
59' | 1:1 | |||
89' | ||||
(15.) Vall.B | 0:2 | Luanco (16.) | ||
Sun
Oct 8, 2023
- 12:00 PM
|
||||
Alexandre López Vila | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 28' | |||
0:2 | 43' | |||
(5.) RCV | 1:2 | COVA (18.) | ||
Sun
Oct 8, 2023
- 12:30 PM
|
||||
Jon Andrade del Olmo | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 19' | |||
0:2 | 64' | |||
90' | 1:2 | |||
(17.) Cayón | 0:0 | Avilés (9.) | ||
Sun
Oct 8, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Gorka Mazo Maruri |
(11.) UPL | 4:1 | Rayo C (2.) | ||
Sun
Oct 8, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Miguel Ferrol Muñiz | ||||
Course of play | ||||
2' | 1:0 | |||
9' | 2:0 | |||
12' | 3:0 | |||
30' | 4:0 | |||
4:1 | 78' | |||
(13.) Coruxo | 0:2 | Pont. (7.) | ||
Sun
Oct 8, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Alberto Sánchez Ingidua | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 15' | |||
0:2 | 60' | |||
(4.) GIMN | 1:2 | ARA (14.) | ||
Sun
Oct 8, 2023
- 5:00 PM
|
||||
Eduardo Rodríguez García | ||||
Course of play | ||||
22' | 1:0 | |||
1:1 | 41' | |||
62' | ||||
1:2 | 90' | |||
Table Segunda Federación - Grupo I 23/24
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zamora CF | 6 | 10 | 18 | |
2 | Rayo Cantabria | 6 | 6 | 11 | |
3 | Ourense CF | 6 | 1 | 11 | |
4 | Pontevedra CF | 6 | 12 | 11 | |
5 | CD Guijuelo | 6 | -1 | 10 | |
6 | Gimnástica | 6 | -1 | 10 | |
7 | Depor Fabril | 6 | 2 | 9 | |
8 | RC Villalbés | 6 | 2 | 9 | |
9 | UP Langreo | 6 | -4 | 8 | |
10 | Real Avilés | 6 | 0 | 7 | |
11 | Arandina | 6 | -2 | 7 | |
12 | SD Compostela | 6 | 0 | 6 | |
13 | Marino Luanco | 6 | 0 | 6 | |
14 | Oviedo Vetusta | 6 | -2 | 6 | |
15 | Coruxo FC | 6 | -6 | 4 | |
16 | Valladolid Prom | 6 | -7 | 4 | |
16 | Covadonga | 6 | -7 | 4 | |
18 | CD Cayón | 6 | -3 | 3 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...