For using this site, please activate JavaScript.

Artur Minasyan

Date of birth/Age: Jun 4, 1977 (42)

Place of birth: UdSSR Erewan

Citizenship: Armenia Armenia

Appointed: Feb 12, 2020

Contract until: -

Artur Minasyan
FC Dilijan
FC Dilijan Assistant Manager
Armenia First League
Appointed: Feb 12, 2020

Personal Details

Date of Birth: Jun 4, 1977
Place of Birth: Erewan  UdSSR
Age: 42
Citizenship: Armenia  Armenia

History

This is an overview of the career of a manager.

wappenClubAppointedIn charge untilPositionMatchesPPM
FC Dilijan19/20 (Feb 12, 2020) expected - Assistant Manager--
Assistant Manager of: Razmik Grigoryan (2 Games)
FC Ararat Yerevan13/14 (Jul 1, 2013) 15/16 (Jun 30, 2016) Sporting Director--
Transfer history as a player

This page displays all transfers for the selected player. Alongside the date of the transfer, the clubs involved and the transfer fee, it also displays the market value of the player at the time of the transfer.

Season Date Left Joined MV Fee  
12/13 Jun 1, 2013 FC Ararat Yerevan Retired 75 K € -
10/11 Jul 1, 2010 Resovia Rzeszów FC Ararat Yerevan - Free transfer
09/10 Jan 1, 2010 FC Ararat Yerevan Resovia Rzeszów - Loan
02/03 Jan 1, 2003 Araks Ararat FC Ararat Yerevan - Free transfer
01/02 Jan 1, 2002 FC Ararat Yerevan Araks Ararat - Free transfer
99/00 Jul 1, 1999 FC Lausanne-Sport FC Ararat Yerevan - Free transfer
98/99 Jul 1, 1998 FC Banants Yerevan FC Lausanne-Sport - Free transfer
Total transfer fees: 0