To use this site, please enable Javascript.

Óskar Hrafn Thorvaldsson

Date of birth/Age: Oct 25, 1973 (47)

Citizenship: Iceland Iceland

Appointed: Jan 1, 2020

Contract until: Oct 16, 2023

Avg. term as coach : 1,68 Years

Preferred formation : 3-5-2 flat

Óskar Hrafn Thorvaldsson
Breidablik Kópavogur
Breidablik Manager
Iceland Pepsi Max deild
Appointed: Jan 1, 2020
Contract until: Oct 16, 2023

Personal Details

Name in Home Country /
Full Name:
Óskar Hrafn Þorvaldsson
Date of Birth: Oct 25, 1973
Age: 47
Citizenship: Iceland  Iceland
Avg. term as coach: 1,68 Years
Preferred formation: 3-5-2 flat

History

This is an overview of the career of a manager.

wappenClubAppointedIn charge untilPositionMatchesPPM
Breidablik Kópavogur19/20 (Jan 1, 2020) expected Oct 16, 2023 Manager342,00
ÍF Grótta17/18 (Jan 1, 2018) 19/20 (Dec 31, 2019) Manager271,74
Transfer history as a player

This page displays all transfers for the selected player. Alongside the date of the transfer, the clubs involved and the transfer fee, it also displays the market value of the player at the time of the transfer.

Season Date Left Joined MV Fee  
98/99 Jan 1, 1999 Strømsgodset IF Retired - -
97/98 Jan 16, 1998 KR Reykjavík Strømsgodset IF - free transfer
90/91 Jan 1, 1991 Unknown KR Reykjavík - ?
Total transfer fees: 0  

Further details

Óskar Hrafn Thorvaldsson is the father of Orri Steinn Óskarsson (FC Copenhagen U19).